Jak zwiększyć szansę na realizację swojego celu? Przejmij kontrolę nad swoimi pieniędzmi!

ooo

 

Pieniądze rządzą Tobą, czy to Ty zarządzasz swoimi pieniędzmi? Kto ma władzę?

Jak zmienić układ sił?

To nie jest aż takie trudne! Zacznij decydować co mają robić Twoje pieniądze, gdzie mają „pójść”, jaką pracę mają wykonać. Pomoże w tym dobry plan.

O zaletach planowania w ogóle, zamiast spontanicznego reagowania na to co przyniesie nam los chyba nie trzeba już nikogo przekonywać. Planujemy nasze działania w social media, planujemy nasz czas, planujemy pracę, ustalamy priorytety, zakupy robimy z listą w ręku – pora przyjrzeć się naszym „portfelom”. Okres przedświątecznych porządków będzie dodatkowo dobrym do tego pretekstem.

Poświęć więc chwilę na przegląd i zmapowanie Twoich finansów, by pomogły Ci w szybszym osiągnięciu celów. Mając jasny plan łatwiej będzie też uniknąć pokus J i nie będziesz musiała zastanawiać się, czy może masz jakąś dziurę w portfelu, bo niepostrzeżenie wyciekają Ci pieniądze.

Plan finansowy nie jest zarezerwowany dla bogatych ludzi! Wręcz odwrotnie – plan finansowy robisz po to by pomóc sobie zarządzać aktywami, które posiadasz, po to by uczyć się chronić środki niezbędne do życia Twojego i Twojej rodziny, byś uczyła się jak je pomnażać i zmusiła je wreszcie, by pracowały dla Ciebie.

Zatem do dzieła! Pamiętaj, że „lepsze jest wrogiem dobrego”. Nie czekaj na ostatni czy pierwszy dzień miesiąca, zrób to od razu. Nie przejmuj się, nawet jeśli pierwszy, drugi czy kolejny plan nie będą doskonałe, każdy następny będzie lepszy. Nie zrażaj się tym, że planując zapomniałaś o niektórych rachunkach czy nie potrafisz precyzyjnie określić wydatków. Z czasem margines nieprzewidzianych kosztów będzie się zmniejszał, a Ty będziesz lepiej panować nad swoimi pieniędzmi. Nie pozwól pieniądzom kontrolować Ciebie, spraw by to pieniądze pracowały dla Ciebie.

Nie powiem, że prowadzenie budżetu i planowanie będzie najprzyjemniejszą rzeczą jaką możesz zrobić w jesienny / zimowy wieczór. Wymaga to poświecenia chwili Twojego czasu i systematyczności – ale potraktuj to jak inwestycje – zwróci się z nawiązką.

Dla ułatwienia możesz wybrać jakąś aplikację, która służy do planowania finansów lub po prostu przygotuj sobie arkusz w Excelu (bądź skorzystaj z tego, który przygotowałam dla siebie TUTAJ)

  1. Sprawdź gdzie jesteś dzisiaj. Zastanów się co chcesz osiągnąć. Gdzie chcesz być jutro? I czy jesteś na dobrej drodze do tego celu?

Choć czasem jest to trudne, nie pomijaj tego kroku – wsłuchaj się w swoje potrzeby, znajdź motywator, dla którego warto trochę się postarać.

  1. Zrób podsumowanie swoich pieniędzy:
  • zapisz ile masz na koncie / kontach w banku
  • ile masz w portfelu
  • ile masz oszczędności

W tej chwili nie liczą się pieniądze, które mają dopiero wpłynąć, dodasz je do budżetu gdy się pojawią. Teraz robisz taką „stop klatkę” – stan na chwilę obecną.

  1. Zbierz wszystkie wydatki, które masz w tym miesiącu (w przyszłym, jeśli robisz budżet ostatniego dnia miesiąca). Sprawdź jakie miałaś rachunki, opłaty czy wydatki w poprzednim miesiącu. Posortuj je wg ważności i pilności, które rachunki muszą być i w jakim terminie uregulowane. Nie spiesz się z wydawaniem swoich pieniędzy – termin płatności jest do Twojej dyspozycji. Zdecyduj na co przeznaczysz swoje pieniądze, nadaj im kierunek i przydziel „zadania” – pamiętaj, to Ty rządzisz pieniędzmi!
  1. Przyda się tu teraz systematyczność (nie musi to być codziennie, może 1 raz na 2-3 dni, ale nie wyrzucaj rachunków, ułatwią Ci zadanie) – zapisuj swoje faktyczne wydatki. Podziel je na kategorie, zastanów się jakie grupy wydatków możesz zechcieć później przeanalizować dokładniej, wówczas dodaj więcej podkategorii. Kilka przykładów: jedzenie, zdrowie, ubrania, dom / mieszkanie, kredyt, oszczędności, zabawki dla dzieci, książki, edukacja / zajęcia dodatkowe, samochód, wakacje, kawa na mieście, itp. itd. – podział zależy od Twojego trybu życia.
  1. Na koniec miesiąca poświęć chwilę na przyjrzenie się Twojemu budżetowi. Nie przejmuj się, że nie wszystko być może poszło zgodnie z planem. Ale czy nie masz teraz poczucia, że jednak panowałaś nad swoimi pieniędzmi? Świadomie nimi kierowałaś? Może udało Ci się coś zaoszczędzić? Masz pomysł jak udoskonalić swój plan na kolejny miesiąc? Świetnie – do dzieła!

Panowanie nad budżetem to dopiero początek. Pamiętasz co chcesz osiągnąć? W jakim celu to robisz? Planowanie zmniejsza ryzyko, pomaga podjąć decyzję i dzięki temu zwiększa szansę na sukces.

Trzymam kciuki, by udało Ci się zrealizować Twoje marzenia!

Czekamy na informacje od Ciebie.

 

Autor: Magdalena Wolańska

Inspiracje: Robert T. Kiyosaki „Bogaty ojciec biedny ojciec”

1 thought on “Jak zwiększyć szansę na realizację swojego celu? Przejmij kontrolę nad swoimi pieniędzmi!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *